Potřebujete pomoci s vaším psem? Volejte nám na Tel: 607 802 268

V poslední době se stávají velmi oblíbenými některá z velkých a obřích plemen psů. Noví majitelé si však často nevědí rady s jejich výživou. Péče o velkého psa je časově i finančně náročná.

V poslední době se stávají velmi oblíbenými některá z velkých a obřích plemen psů (např. zlatý retrívr, labradorský retrívr, rhodéský ridgeback, cane corso, comondor, kavkazák, irský vlkodav, moskevák a další tzv. molosové). Noví majitelé si však často nevědí rady s jejich výživou. Psi velkých plemen do 45 kg dospívají ve věku 12-18 měsíců, růst končí v 18 měsících. Psi plemen obřích nad 45 kg dospívají ve věku 15-24 měsíců, růst je ještě pomalejší do 18 měsíců, ale vývoj kostry končí až ve 2 letech. Kondice a vzhled jsou závislé na vybudování silné, mohutné a pevné kostry.

Většina těchto plemen má sklon k velmi rychlému růstu a s tím souvisejí zdravotní rizika. Rizikové je období od 3. měsíce, kdy nastává až překotný růst a mnoho majitelů si myslí, že musí více krmit a zvyšují proto krmnou dávku, což je fatální chyba. Nadměrný přísun energie totiž způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry.

Nejvyšší rychlost růstu a vyvrcholení energetického příjmu (na základě metabolické hmotnosti těla) dosahuje většina velkých a obřích plemen v šestém měsíci věku. Růst pokračuje, i když pomalejším tempem, do dvanácti až dvaceti měsíců (v závislosti na plemeni) až do dosažení hmotnosti dospělého jedince. Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k nadměrné zátěži pohybového aparátu- především kostí, vazů a šlach. Důsledkem tohoto stavu jsou prošlapy (tzv. medvědí tlapy)kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu a postojové abnormality.

Na vývoj onemocnění mají vliv především genetika (výběr zdravých rodičů)prostředí, přiměřená zátěž štěněte a výživa. Dalším zásadním faktorem výživy štěňat uvedených plemen je správný přísun vápníku. Ve snaze pejskovi pro správný růst ""přilepšit"", podává většina majitelů štěňatům různé přípravky a krmné doplňky s vysokým obsahem vápníku do jinak již vyvážené potravy pro štěňata. Pro mladého psa velkého plemene není problémem nedostatek vápníku (křivice se již téměř nevyskytuje) ale s jeho nadbytkem si štěně nedokáže poradit. Následkem pak bývají výše zmíněná onemocnění skeletu. Jak nízký, tak i vysoký příjem vápníku vede ke zvýšenému výskytu poruch vývoje kostry v průběhu růstu. Prakticky to znamená, že jak nadbytečné množství i perfektně vyvážené stravy nebo podávání doplňků obsahujících vápník, zvyšuje u velkých a obřích plemen riziko poruch růstu.

Kombinace granulí a domácí stravy není vhodná, protože naruší optimální hladiny látek v granulích. Pokud štěně dostává příliš mnoho vápníku, hrozí mu osteochondróza. Pokud je ke kompletnímu krmivu přidáváno maso, tedy vlastně nadbytek fosforu, který s sebou při vyplavování z organismu bere i vápník, může zase vzniknout odvápnění, které vede k vývojovým vadám. Kombinované krmení (granule a maso s příkrmem) je možné u rostoucích štěňat uplatňovat pouze po vyladění co do skladby živin, vitamínů a minerálů. Pokud se krmí kompletními krmivy, je přidávání pamlsků s obsahem vitamínu A a D a jiných vitamino-minerálních preparátů bez konzultace s veterinářem zakázáno.

Počet denních krmných dávek

do 4 měsíců - 5-3 x denně

4 – 6 měsíců - 3 x denně

6 – 18 měsíců - 2 x denně

18 a výše - 2 x denně

Vždy je nutná dostupnost čerstvé, čisté vody.

Výběr krmiva

Aby vaše štěně rostlo zdravě, sledujte tyto znaky:

Menší obsah tuku pro méně energie k optimalizování (snížení) tempa růstu štěňat velkých plemen a tím chrání před přebytkem energie (10-14% v krmivu).

Sníženou hladinu proteinu a správný poměr proteinu s energií zajistí normální tělesnou kondici (optim. 25- 28 %).

Sníženou hladinu vápníku (dop. 0,9% v sušině) a fosforu, s optimálním poměrem vápníku a fosforu k dosažení správného vývoje kostí (pro štěňata Ca : P je 1-1,5 : 1 )

Dodávání chondroprotektiv v krmivu může být výhodné při udržování zdravé kloubní chrupavky. Jsou to její přirozené stavební kameny a napomáhají udržovat zdraví a pohyblivost kloubů (přípravky Caniviton forte , Canvit Chondro Maxi, Chassoton, Alavis, Fortiflex aj.) Řada výrobců již dnes tyto látky přidává přímo do granulí určených pro tuto kategorii , ale POZOR – nikdy nedosahují daných potřebných limitů – je to většinou pouze Tahák na lidi, vždy je nutné přidávat kloubní výživu i mimo tzv. plnohodnotná granulová krmení . Pes by měl mít min. 2.000 mg glukosaminu a ne jak uvádějí na svém krmení výrobci granulí 260-160 mg. glukosaminu

Nezbytné vitamíny a minerály k podpoře imunitního systému

Vysoce kvalitní živočišné proteiny k podpoře zdravého růstu svalů, nezbytných orgánů, srsti a kůže Zdroj vlákniny, který pomůže chránit citlivý zažívací systém a tím zůstane více živin ve vašem štěněti Přechod na krmivo pro dospělé psy. Štěňata velkých plemen dosahují dospělosti v 18-24 měsících života. V této době je vhodné přejít na krmivo pro dospělé psy. V době přechodu je vhodné míchat krmivo pro štěňata a krmivo pro dospělé psy zhruba po dobu týdne a postupně přejít z jednoho na druhé. Z vlastních zkušeností, jak osobních, tak hlavně pracovních, mohu některá kompletní krmiva doporučit, ale rovněž mohu říci, i která krmiva jsou absolutně nevhodná pro velká a gigantická plemena psů. Moje doporučení přitom vždy bude vycházet z terénních zkušeností, které jako jediné potvrdí kvalitu krmiva.

Já osobně preferuji krmení masem a krmím následovně: - štěňata krmím vždy do 12-ti měsíců granulemi – puppy large, pak postupně přecházím na krmení syrovým hrubomletým masem / hovězí a telecí / ryba, zvěřina, drůbež, přidávám jednou rýži, jednou těstoviny, ovesné vločky / spařené /, přidávám kloubní výživu, byliny cdVet. Dle zátěže přidávám psům ještě multivitamín. 1-2x týdně vynechám maso a podávám zakysané mléčné výrobky a vejce. K napájení psů používám čistou vodu nebo zelený čaj s Glukopurem hlavně v zimním období. Dále 2x v týdnu psům dávám syrové hovězí kosti.

TOPlist

Kynologické vzdělávací centrum 2001 - 2018/Výcvik psů Pelhřimov, Psí škola Pelhřimov, Kynologie Pelhřimov, Převýchova psů Pelhřimov, Služební kynologie Pelhřimov, Cvičák Pelhřimov, Kynologické centrum Pelhřimov, Výcvikové centrum pro psy Pelhřimov, Chov psů Pelhřimov, Výživa psů Pelhřimov, Psí trenér Pelhřimov, Trenér psů Pelhřimov, Internátní výcvik psů Pelhřimov, Individuální výcvik psa Pelhřimov/ IČ 86877992 Instruktoři a lektoři centra: Zdeňka a Vojta Maurerovi,